Fotogrāfs Aigars Jansons www.AJstudio.lv

Daži padomi, lai iegūtu labu fotogrāfiju

E-pasts Drukāt

Šobrīd ir pieejami milzum daudz dažādu fotoaparātu.Ar tiem ir pilni veikalu plaukti.Pārsvarā visiem fotoaparātiem ir daudzmaz kvalitatīva optika, ir daudz dažādu programmu iespēju: ainavu programma, makro programma, sporta programma.Katra no`šīm programmām dod iespēju iegūt kvalitatīvas fotogrāfijas.Taču aplūkojot cilvēku iegūtās bildes,liekas, ka veikalos tirgo fotoaparātus, kuri veido miglainas un neasas bildes.Ir arī tādi fotoaparāti, kuri "griež nost" cilvēkiem galvas, pārdala cilvēkus uz pusēm.Un ir arī tādi fotoaparāti, kuri speciāli liek priekšā objektīvam pirkstus un pat atstāj pirkstu nospiedumus uz objektīviem.
Patiesībā, ne jau fotoaparāti dara visas šīs šausmu lietas.Fotografē jau cilvēks, nevis fotoaparāts.Fotoaparāts ir tikai tehniska ierīce attēla iegūšanai.Cilvēks ar savu nezināšanu un dažreiz ar savu muļķību mēdz radīt nekvalitatīvas fotogrāfijas.

Piemērs no dzīves:

Māmiņa bildē savas meitas izlaidumu un meita stāv kopā ar savu brāli, rezultātā tiek "nogrieztas" abiem galvas.Māmiņa taču skatījās cauri fotoaparāta skatu meklētājam! Skatu meklētājs tieši tam ir domāts, lai redzētu nākamās fotogrāfijas robežas un ir redzams, ka ir jāpaceļ fotoaparāts nedaudz uz augšu, lai skatu meklētājā būtu abiem galvas.

Rakstā sniegšu dažus padomus, lai cilvēki varētu izvairīties no šīm kļūdām un iegūt kvalitatīvas fotogrāfijas.Iekadrējiet nākamo fotogrāfiju.


Katram fotoaparātam ir skatu meklētājs, kurā var redzēt kas būs attēlots nākamajā fotogrāfijā.Ir trīs veidu skatu meklētāji:
Klasiskais skatu meklētājs, kad jūs liekat fotoaparātu pie acs un skatieties cauri fotoaparātam, skatu meklētājs, kā displejs fotoaparāta aizmugurē, kurā jūs redzat visu kas būs attēlots fotogrāfijā un ir atlokāms displej veida skatu meklētājs, kā videokamerām. Atlokāmais skatu meklētājs dod papildus iespēju redzēt, to kas būs uz fotogrāfijas, kad jūs turat fotoaparātu paceltu izstieptās rokās vai arī pielikuši fotoaparātu pie zemes, bildējot kādu ziedu, vai kukaini.
Izvēloties kadra kompozīciju, jūs esat kā radītājs un rezultāts būs vai nu skaists un baudāms, vai arī kroplīgs, ar "nogrieztu" galvu, vai roku. Tāpēc kompozīcijas likumu ievērošana ir pats svarīgākais fotogrāfa uzdevums.Kompozīcijai ir savi likumi kurus ir jāzina, lai fotogrāfs varētu tos izmantot savā labā. Kompozīcijas Zelta griezuma likumu izmanto savos darbos gleznotāji, skulptori, fotogrāfi, dizaineri, arhitekti utt
Novienkāršosim zelta griezuma likumu un sadalīsim kadru pa trešdaļām.Iztēlē novilksim divas vertikālas un divas horizontālas līnijas.Novietojot uz šiem līniju krustpunktiem kādu svarīgu objektu nākamajā fotogrāfijā, mēs iegūstam daudz izteiksmīgu attēlu, nekā, ja mēs būtu to novietojuši centrā.Cilvēks aplūkojot kādu attēlu apskata to kopumā un zemapziņā, cilvēka acs apmeklē šos līniju krustpunktus.Attēls ir daudz estētiskāks un telpiskāks.


Šo pašu principu ir jāievēro, kad jūs fotograafējiet ainavu. Nevajadzētu horizonta līnijai būt attēla pa vidu.Novirziet horizontu uz šīm trešdaļas līnijām un attēls izskatīsies daudz labāk.
No šiem likumiem, protams var atkāpties, taču tie ir jāpārzina, lai to varētu darīt.To dara profesionāli fotogrāfi, speciāli laužot kompozīciju, lai iegūtu noteiktu attēlu.


Asuma iestādīšana.

Miglainās bildes rada cilvēks, nevis fotoaparāts.Bildējot ar "ziepjutraukiem" bieži ir neasas fotogrāfijas, ja galvenais objekts (seja, koks, auto ) neatrodas attēla centrā.Fotoaparāts ir izveidots tā, ka tas iestāda asumu kadram pa vidu.Un ja cilvēks atrodas kadra vienā malā, tad ir tā, ka cilvēks ir miglains un viss tas, kas ir aiz cilvēka ir asumā.Kā no tā izvairīties?
ir divi veidi:
1. fotoaparātos ir iespēja pārvietot asuma iestādīšanas punktus.Uz displeja tas parādās, kā sarkans punktiņš vai kvadrātiņš
2.nospiežot fotoaparāta slēdzi, tam ir divas stadijas.Līdz pusei un līdz galam, kad tiek attēls uzņemts.
Nospiežot slēdzi līdz pusei fotoaparāts saglabā visus parametrus, kuri ir tajā brīdī uzstādīti.Tai skaitā arī fokusēšanas punktu.

Kā to izmantot?
Tātad, sākumā nofokusējiet kameru uz objektu, kurš atrodas kadram pa vidu, nospiediet slēdža pogu līdz pusei, un tad turot nospiesto slēdža pogu izvēlieties vēlamo kadra kompozīciju. Pagriežot kameru pa labi, vai pa kreisi, novietojiet objektu, kur jūs vēlamies un tad nospiediet slēdža pogu līdz galam.

"Ziepjutraukiem" ir arī tāda slimība, kā "pirksts uz objektīva".Šie fotoaparāti ir diezgan maziņi un cilvēki bieži pieskaras pie fotoaparāta lēcas ar saviem pirkstiem, atstājot taukainu slāni uz objektīva.Tas arī mēdz dot nekvalitatīvu miglainu attēlu.Tāpēc regulāri ir jāseko fotoaparāta objektīva tīrībai.Objektīvu var notīrīt ar speciālu lupatiņu vai speciālu papīra salvetīti.šīs lietas var iegādāties  foto piederumu veikalos.Un nobeigumā vēl pāris ieteikumu.Liela kļūda parasti ir tā, ka cilvēks nospiež fotoaparāta slēdzi un ir laimīgs, jo viņš ir nofotografējis, viss ir galā.Taču pēc tam apskatot attēlus ir redzams, ka Jānim ir ciet acis un Anniņai ir mute līdz ausīm.Pie tam vēl bilde ir sanākusi nedaudz neasa.
Kļūda ir tā, ka cilvēks ir nospiedis slēdzi tikai vienu reizi.Katru kadru nospiediet vismaz trīs reizes.Visi kadri būs sanākuši - ļoti labi, liekos kadrus jūs varat izdzēst, toties jums ir kvalitatīvs attēls.
Nospiest slēdzi vairākas reizes ir arī svarīgi tāpēc, ka liela daļa "ziepjutrauku" strādā ar nelielu sekundes aizturi.Tas nozīmē to, ka uz attēla viss būs sekundi vēlāk.tur neko nevar izdarīt, ar to ir jāsamierinās un jāņem vērā fotografējot.
Un mīļie cilvēki, izlasiet taču vismaz vienu reizi fotoaparāta instrukciju, kāds ir iespējas, ko nozīmē katra poga utt.
Statistika ir tāda, ka 7 no 10 cilvēkiem, kuri man ir lūguši kādu padomu, vispār nav lasījuši instrukciju.
Veltiet tam kādu daļu sava laika, iepazīstieties ar savu fotoaparātu, ar tā iespējām un jūs pamanīsiet to, ka jums ir jūtami uzlabojusies attēla kvalitāte.
Lai jums netrīc roka un ir laba gaisma!


 

Kontakti


  • Tel: +371 26469420
  • Email: info.aijaphoto@gmail.com
  • Website: www.ajstudio.lv
Top.LV